Jeanneauklubben

 • Forstørr
 • Standard skriftstørrelse
 • Forminsk
Hjem Verdt å lese Østersjøen rundt med Kryssarklubben

Østersjøen rundt med Kryssarklubben

E-post Skriv ut PDF

Svenska Kryssarklubbens årsskrift 2012 er en hyllest til Østersjøen.

 

Av 160 sider er drøye hundre viet en solid faktadel, spredt utover geografisk fra øst mot vest. Denne delen er skrevet av Graham og Fay Cattell (Russland, Kaliningrad, Estland, Latvia og Litauen), Mona Neppenström (Polen og Tyskland) og Kay Wictorin(Tyskland).

 

 

 

Landomtalene er bygget opp på samme måte og består av en kortversjon av landets historie og

 • Oversikt over aktuelle sjøkart
 • Eventuelle formaliteteter rundt inn- og utreise
 • Språk
 • Redningstjeneste
 • VHF-radio
 • Telefon
 • Valuta
 • Vær
 • Sikkerhet

for å nevne det meste. Under hver havn står det noe om å anløpe havnen, type fortøyning, hvilke servicetilbud som finnes og severdigheter. Spesielle forhold, som strøm eller mulig tilsanding, nevnes spesielt.

Russland og Kaliningrad er målene som krever mest planlegging, både rent praktisk og med tanke på papirarbeidet. Dette bør man nok ha i orden dersom man har tenkt seg dit.

Seilerberetningene beveger seg også fra øst til vest og dekker

 • Russland ved Claus Jørgensen
 • Kaliningrad ved Brita og Ragnar Johansson
 • Estland ved Torbjörn Lindkvist
 • Rigabukten ved Nils Granlund
 • Den kuriske bukten (Litauen/Kaliningrad) ved Torbjörn Lindkvist
 • Polen ved Per Hanö og  Björn og Pernilla Jacobsen

Også artiklene kan inneholde nyttig faktainformasjon, så dersom du planlegger tur, er det vel verdt å lese også dem.

Det er selvsagt høyst individuelt hvordan et besøk i en havn oppleves, men jeg merker meg: Brita og Ragnar Johansson, som besøkte Kaliningrad i fire dager, skriver ikke noe om å komme tilbake. Claus Jørgensen, som tilbragte ti dager i St. Petersburg, skal definitivt tilbake dit.

For hvert land har Kryssarklubben en kontaktperson eller et ombud som presenteres med kontaktinformasjon, og som kan spørres om praktiske ting og bidra dersom man trenger hjelp. Det er et godt tilbud til klubbens medlemmer.

Jeg har ikke vært i noen av de nevnte havnene, men beskrivelsene ser etterrettelige ut. Der andre Jeanneauklubbmedlemmer har vært, stemmer beskrivelsene overens med det de forteller.

Kartene er enkle og informative, både de over større områder og over enkelthavner.

Boken har en grei og oversiktlig innholdsfortegnelse, og det er et register over havner bak i boken. Der finner du også en lårkort maritim ordliste for aktuelle språk. For den mer omfattende filosofiske diskusjonen bør man nok ha en tykkere ordbok med seg.

Bildene i boka varierer fra det profesjonelt gode til den glade amatørs feriebilder, slik man må regne med når det faktisk er glade amatører som bidrar. Graham og Fay Cattell har bidratt med mange, og disse holder gjennomgående god standard. Ragnar Johansson har bidratt med flere bilder, blant annet det flotte omslagsbildet, og artikkelforfatterne har også bidratt: Torbjörn Lindkvist, Claus Jørgensen, Nils Granlund, Per Hanö, Björn og Pernilla Jacobsen. Noen bilder har man også fått fra turistnæringen.

Hva man liker best her, vil avhenge av så mangt. Personlig likte jeg Granlunds beretning om det å være eskorteleder Rigabukten rundt. Den er passe detaljert, ikke for personlig, praktisk og dekker også severdigheter, historie og god mat. Skribentene er ærlige om problemer som kan dukke opp og roser hjelpsomme medreisende.

Alt i alt nok en flott årbok og et fint dugnadsarbeid fra Kryssarklubben. Vi aner hva det ligger av arbeid bak, og retter en honnør til redaktør Mona Neppenström.

Östersjön : S:t Petersburg – Flensburg Reseberättelser och hamnguider från S:t Petersburg till Flensburg Svenska Kryssarklubbens årsskrift 2012 (del av På kryss 5(2012))
Stockholm : Kryssarklubben, 2012
ISBN 978-91-86548-93-3
Du må være medlem av Kryssarklubben for å få årboken. 

Sist oppdatert onsdag 28. november 2012 09:43  

Hovedmeny

Registrering